Egyes diéták a szénhidrátbevitelt csökkentenék drasztikusan, mások pedig a vörös húsok és a zsírok bevitelét minimalizálnák. Miket kell kerülnünk, ha fogyni szeretnénk?
Nagy gondban lehetnek, akik fogyókúrára szánják el magukat, hisz szinte elárasztják az internetet a különféle táplálkozási tanácsok és diéták, melyek sokszor egymásnak is ellentmondanak. Egy részük azt javasolja, hogy a fogyókúrázók csökkentsék le a szénhidrátbevitelt, vagyis a cukrok, tésztafélék vagy a pékáru fogyasztását. Más diéták inkább a zsírt, a vörös húsokat és a tejtermékeket teszik tiltólistára. De mi kerülhet az asztalra, ha valóban fogyni szeretnénk?
Egészséges főzési technikák
Az egészséges táplálkozás nem csupán az egészséges alapanyagokra koncentrál. Fontos az is, hogy az ételeket minél kíméletesebb módon készítsük el, hogy a tápanyagveszteség a lehető legkisebb legyen. Néhány apró praktikával ez könnyen kivitelezhető. Kattintson a részletekért!
A zsírt vagy a szénhidrátot mellőzzük?
Ennek eldöntéséhez hatszáz ember napi étkezését követték nyomon egy évig: egy részük a szénhidrátdiétát követte, míg mások a zsírok bevitelét minimalizálták. A résztvevők 18 és 50 év közötti, túlsúlyos, de amúgy egészséges emberek voltak, akik a diéta mellett törekedtek az egészséges és tápláló étkezésre. Egy évet követően ismét megmérték a súlyukat, és változatos eredményeket kaptak: volt, aki több mint 27 kilót fogyott, de olyan is, aki még fel is szedett némi súlyfelesleget az egy év alatt. Átlagosan azonban a zsírszegény ételeket fogyasztók 5, míg a szénhidrátdiétát követők 6 kilótól szabadultak meg. A két diéta hatása között tehát nem volt számottevő különbség.
Hirdetés
A kutatók azt is próbálták kideríteni, hogy a résztvevők génállománya milyen szinten befolyásolja a diéta sikerét. A résztvevők nagyjából harminc százalékáról állapították meg, hogy genetikai hátterük alapján a zsírszegény diéta lehet ideális, míg 40 százaléknál a szénhidrátdiéta tűnt jó ötletnek. Ezek a jóslatok azonban nem valósultak meg teljes egészében az egyéves kutatás végére, hiszen a génállományunk mellett számos egyéb tényező is közrejátszhat a fogyókúra sikerében.
A legfontosabb dolog a kutatók szerint, hogy megváltoztassuk az étkezéssel kapcsolatos szemléletünket. Törekedjünk például arra, hogy mindig tápláló és egészséges ételeket fogyasszunk, gyakrabban főzzünk, és vigyünk tudatos rendszert az étkezésünkbe.
Hát én ehhez hozzászólok!